We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta Longlife Power AAA Single-use battery Alkaline
SKU
4903121394
£30.55
£25.46
In stock
0 available
SKU: 4903121394
EAN: 4008496930302
Varta Longlife Power AAA, Single-use battery, AAA, Alkaline, 1.5 V, 40 pc(s), 10 year(s)Varta Longlife Power AAA, Single-use battery, AAA, Alkaline, 1.5 V, 40 pc(s), 10 year(s)
Categories: non-rechargeable batteries, AAA
| SKU | 4903121394 |
|---|---|
| EAN | 4008496930302 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
Varta Longlife Power AAA. Battery type: Single-use battery, Battery size(s): AAA, Battery technology: Alkaline. Width: 44.5 mm, Diameter: 1.05 cm, Weight: 11.4 g. Package width: 114 mm, Package depth: 46 mm, Package height: 47 mm. Package weight: 475 kg
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 40 pc(s) |
| Product colour | Blue, Yellow |
| Battery life | 10 year(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11.4 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 471 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 471 g |
| Features | |
| Battery life | 10 year(s) |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 40 pc(s) |
| Product colour | Blue, Yellow |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Package weight | 475 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Varta Longlife Power AAA Single-use ba...
£30.55
£25.46
|
Popular
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Energizer E RCHB BATTERIES AAA PK10
£41.71
£34.76
|
Bestseller
Energizer Max Plus AA Single-use batte...
£25.67
£21.39
|
Hot Product
Energizer Max Plus AAA Single-use batt...
£25.67
£21.39
|
New
Varta AAA, 800mAh, NiMH Rechargeable b...
£30.04
£25.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4903121394
|
636107
|
E300626400
|
E301323500
|
E301322900
|
56703101111
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Varta
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





