We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer Max Plus AAA Single-use battery Alkaline
SKU
E301322900
£25.67
£21.39
In stock
0 available
SKU: E301322900
EAN: 7638900423174
Max Plus AAAMax Plus AAA
Categories: non-rechargeable batteries, AAA
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | E301322900 |
| EAN | 7638900423174 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
HIGH PERFORMANCE ENERGY FOR YOUR HIGH – TECH DEVICES
Introducing, our new line of performance alkaline batteries! Max Plus™ is our Longest Lasting Alkaline AA & AAA Batteries that provide powerful performance for your devices!
- 12 Year Shelf Life
- In device leakage protection (From leakage of fully-used batteries up to 2 years).
Recommended for:
- Wireless handheld video game controller or instrument
- Toy with motorized moving party
- Remote control for TV/audio/ entertainment
- Wireless computer mouse.
Introducing, our new line of performance alkaline batteries! Max Plus™ is our Longest Lasting Alkaline AA & AAA Batteries that provide powerful performance for your devices!
- 12 Year Shelf Life
- In device leakage protection (From leakage of fully-used batteries up to 2 years).
Recommended for:
- Wireless handheld video game controller or instrument
- Toy with motorized moving party
- Remote control for TV/audio/ entertainment
- Wireless computer mouse.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 20 pc(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 55 °C |
| Features | |
|---|---|
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 20 pc(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Energizer Max Plus AAA Single-use batt...
£25.67
£21.39
|
Recommended
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£20.63
£17.19
|
New
Energizer AAA/L92 Single-use battery L...
£20.58
£17.15
|
Energizer ENLITHIUMAAAP4
£23.81
£19.84
|
Bestseller
Energizer Max Plus AA Single-use batte...
£25.67
£21.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E301322900
|
636107
|
020306
|
632965
|
639171
|
E301323500
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Energizer
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AAA
|
N/A
|





