We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer Max Plus AA Single-use battery Alkaline
SKU
E301323500
£25.67
£21.39
In stock
0 available
SKU: E301323500
EAN: 7638900423372
Max Plus AAMax Plus AA
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | E301323500 |
| EAN | 7638900423372 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
HIGH PERFORMANCE ENERGY FOR YOUR HIGH – TECH DEVICES Introducing, our new line of performance alkaline batteries! Max Plus™ is our Longest Lasting Alkaline AA & AAA Batteries that provide powerful performance for your devices! - 12 Year Shelf Life - In device leakage protection (From leakage of fully-used batteries up to 2 years). Recommended for: - Wireless handheld video game controller or instrument - Toy with motorized moving party - Remote control for TV/audio/ entertainment - Wireless computer mouse.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 20 pc(s) |
| Certification | CE |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Features | |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 20 pc(s) |
| Certification | CE |
| Battery technology | Alkaline |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -18 - 55 °C |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Energizer Max Plus AA Single-use batte...
£25.67
£21.39
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Energizer ER MAXI CHARGER 4XAA 2000MAH
£37.69
£31.41
|
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£20.63
£17.19
|
New
Energizer AAA/L92 Single-use battery L...
£20.58
£17.15
|
Recommended
Energizer ENLITHIUMAAAP4
£23.81
£19.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E301323500
|
636107
|
633151
|
020306
|
632965
|
639171
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
Lithium
|
Lithium
|
Lithium
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AAA
|





