We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF Home Charger USB-C PD 3A 20W, UK Plug - White
SKU
ES636026-BULK
£7.93
£6.61
In stock
0 available
SKU: ES636026-BULK
EAN: 5715063063316
Home Charger USB-C PD 3A 20W, UK Plug - WhiteHome Charger USB-C PD 3A 20W, UK Plug - White
- Input: 100-240V UK plug
- Output: USB-C 5V/3A/15Watt / 9V/2.22A/20W / 12V/1.67A/20W
- Supports Apple Fast Charge and QC3.0
- UK Plug
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES636026-BULK |
| EAN | 5715063063316 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
High quality home charger for smartphones and tablets with one USB-C PD output.
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested and approved for use within the EU.
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Input current | 0.55 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 110-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 47.9 mm |
| Depth | 46.2 mm |
| Height | 45.4 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 47.9 mm |
| Package depth | 46.2 mm |
| Package height | 45.4 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package width | 47.9 mm |
| Package depth | 46.2 mm |
| Package height | 45.4 mm |
| Package weight | 60 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
eSTUFF Home Charger USB-C PD 3A 20W, U...
£7.93
£6.61
|
Neoxeo X250A25010 mobile device charge...
£7.30
£6.08
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£11.33
£9.44
|
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£7.93
£6.61
|
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£11.11
£9.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES636026-BULK
|
X250A25010
|
PETRAVEL43
|
CCB001BTBK
|
MBXAP-AC0007
|
MSPT2020
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
NeoXeo
|
Microconnect
|
Belkin
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Indoor
|





