We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MSPT2020 mobile device charger Black AC Indoor
SKU
MSPT2020
£11.11
£9.26
In stock
0 available
SKU: MSPT2020
EAN: 5711045791178
Power Adapter for Samsung 10W 5V 2A Plug: Special EU Wall for P5100 P6800 P6200 P3100 P1000 P7510 P1010Power Adapter for Samsung 10W 5V 2A Plug: Special EU Wall for P5100 P6800 P6200 P3100 P1000 P7510 P1010
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MSPT2020 |
| EAN | 5711045791178 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a range of adapters that match the performance of your original adapter with different capacities and manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Power source type | AC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab P7500, P5100, P6800, P6200, P3100, P1000, P7510, P1010 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type A |
| Output current | 2000 mA |
| Maximum power | 10 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 2 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Charger type | Indoor |
| Power source type | AC |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab P7500, P5100, P6800, P6200, P3100, P1000, P7510, P1010 |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 159 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 52 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 152 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 152 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Package type | Box |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab P7500, P5100, P6800, P6200, P3100, P1000, P7510, P1010 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£11.11
£9.26
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£11.95
£9.96
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.18
£13.48
|
Hot Product
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£15.52
£12.93
|
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£15.22
£12.68
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MSPT2020
|
UMC0014A
|
USB2PACBK
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
PETRAVEL43
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
2-Power
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|





