We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PETRAVEL43 mobile device charger Universal White AC Indoor
SKU
PETRAVEL43
£9.94
£8.28
In stock
0 available
SKU: PETRAVEL43
EAN: 5706998969767
1 x USB, 5 V, 1 A, 100 - 240V, White1 x USB, 5 V, 1 A, 100 - 240V, White
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | PETRAVEL43 |
| EAN | 5706998969767 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
1 USB Port, Slim Design For smartphones or tablets. Input: 230V. Output: 5V/1A/5Watt
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Output current | 1000 mA |
| Maximum power | 5 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£11.95
£9.96
|
Microconnect PETRAVEL44 mobile device...
£12.79
£10.66
|
Recommended
Samsung EP-DN975 Black
£12.70
£10.58
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£11.33
£9.44
|
Bestseller
Belkin WCB002MYWH mobile device charge...
£13.54
£11.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PETRAVEL43
|
UMC0014A
|
PETRAVEL44
|
EP-DN975BBEGWW
|
CCB001BTBK
|
WCB002MYWH
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
2-Power
|
Microconnect
|
Samsung
|
Belkin
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|





