We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES631031 mobile device charger Mobile phone Black Cigar lighter Fast charging Auto
SKU
ES631031
£7.93
£6.61
In stock
0 available
SKU: ES631031
EAN: 5715063167359
INFINITE Dual Car Charger 38WINFINITE Dual Car Charger 38W
- Input: 12-24V
- USB-C 5V/2.4A, 9V/2.25A,12V/1.5A 20W
- USB-A 3.6-6.5V/3A, 6.5-9V/2A, and 9-12V/1.5A 18W
- Supports: PD2.0/QC3.0/QC2.0/AFC/FCP/SCP/PE1.0/PE2.0/BC1.2DCP/Apple2.4A etc
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | ES631031 |
| EAN | 5715063167359 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
High quality car charger for smartphones and tablets with one USB-C PD output and one USB-A output.
The charger is made from high quallity carbon fiber. It allows fast charging on both ports simultaniously.
All eSTUFF car chargers are tested and approved for use within the EU.
The charger is made from high quallity carbon fiber. It allows fast charging on both ports simultaniously.
All eSTUFF car chargers are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Design | |
| LED indicators | Charging |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Input voltage | 12/24 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Indication | |
| LED indicators | Charging |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Package type | Hanging box |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES631031 mobile device charger...
£7.93
£6.61
|
Neoxeo X250A25010 mobile device charge...
£7.30
£6.08
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£11.33
£9.44
|
Hot Product
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£7.93
£6.61
|
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£11.11
£9.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES631031
|
X250A25010
|
PETRAVEL43
|
CCB001BTBK
|
MBXAP-AC0007
|
MSPT2020
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
NeoXeo
|
Microconnect
|
Belkin
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Charger type |
Auto
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Indoor
|





