We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-985VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 300pg + 3x260pg Pack=4 for Brother DCP-J 125
SKU
LC985VALBP
£45.77
£38.14
In stock
0 available
SKU: LC985VALBP
EAN: 5014047562112
The Brother LC985VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. The black cartridge prints 300 pages, the colour cartridges print 260 pages each.The Brother LC985VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. The black cartridge prints 300 pages, the colour cartridges print 260 pages each.
- Black cartridge prints 300 pages and colour cartridges print 260 pages
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC985 original ink cartridges protects your printer warranty
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 265 W, MFC-J 415 W, MFC-J 220, MFC-J 410, Assorted, MFC-J 410 Series, DCP-J 125, DCP-J 515 W, DCP-J 140 W, DCP-J 315 W
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| SKU | LC985VALBP |
| EAN | 5014047562112 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC985VALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC985 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother MFC-J 410, Brother MFC-J 265 W, Brother DCP-J 515 W, Brother MFC-J 415 W, Brother MFC-J 410 Series, Brother MFC-J 220, Brother DCP-J 125, Brother DCP-J 315 W, Brother DCP-J 140 W
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | DCP-J315W, MFC-J410, DCP-J125, DCP-J515W, MFC-J220 |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 166 g |
| Height | 175 mm |
| Depth | 218 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 70 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 155.8 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-985VALBP Ink cartridge mult...
£45.77
£38.14
|
New
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£62.38
£51.98
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Popular
Epson Monkey Multipack 4-colours T0895...
£37.44
£31.20
|
Hot Product
Brother LC-123VALBPDR Ink cartridge mu...
£65.59
£54.66
|
Brother LC-1100VALBP Ink cartridge mul...
£51.29
£42.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC985VALBP
|
C13T26164010
|
CN637EE
|
C13T08954010
|
LC123VALBP
|
LC1100VALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
Combo pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
black color
|
N/A
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
200.00
|
N/A
|
600.00
|
N/A
|





