We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CN637EE/300 Printhead cartridge multi pack black + color, 2x200 pages ISO/IEC 24711 200pg + 160 pg Pack=2 for HP DeskJet D 2500/OfficeJet J 4500
- Original HP 300 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~200 pages); 1 Cyan (~165 pages); 1 Magenta (~165 pages); 1 Yellow (~165 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Print high quality text documents and vivid colour images that resist fading.[1] Get easy, affordable printing and user-friendly features that let you finish printing a critical job even when you're low on one ink and easily reorder and recycle.[2]
- Ideal for households and micro businesses that want to print documents, reports, letters, images and photos at an affordable price.
- Depend on Original HP 300 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 ink cartridges: 1 black and 1 tri-color
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 200.00 |
| Colour | black color |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | CN637EE |
| EAN | 0884962770160 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Print high quality text documents and vivid colour images that resist fading.[1] Get easy, affordable printing and user-friendly features that let you finish printing a critical job even when you're low on one ink and easily reorder and recycle.[2]
Compatible Printers: HP DeskJet F 4200 Series, HP OfficeJet J 4580, HP DeskJet F 2476, HP Envy 120 Series, HP DeskJet F 2492, HP OfficeJet J 4550, HP DeskJet F 4583, HP DeskJet D 2530, HP DeskJet F 4472, HP PhotoSmart C 4683, HP DeskJet F 4470, HP DeskJet D 5660, HP DeskJet D 2545, HP DeskJet F 4488, HP DeskJet F 4273, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 Series, HP DeskJet F 2423, HP DeskJet F 4440, HP PhotoSmart C 4610, HP DeskJet D 2560, HP PhotoSmart C 4785, HP DeskJet F 4230, HP DeskJet F 4450, HP DeskJet F 4500 Series, HP Envy 110 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 4690, HP DeskJet F 4480, HP DeskJet F 4483, HP Envy 120 e-All-in-One, HP DeskJet D 5560, HP DeskJet F 4213, HP OfficeJet J 4535, HP Envy 100 e-All-in-One, HP DeskJet D 2680, HP DeskJet D 5500 Series, HP Envy 110 Series, HP DeskJet D 5600 Series, HP OfficeJet J 4540, HP Envy 114 e-All-in-One, HP DeskJet D 1663, HP PhotoSmart C 4783, HP DeskJet F 4280, HP DeskJet D 1600 Series, HP Envy 111 e-All-in-One, HP OfficeJet J 4500 Series, HP PhotoSmart C 4780, HP OfficeJet 4500 - G 510 g, HP OfficeJet 4500 Wireless, HP DeskJet D 2566, HP DeskJet F 4240, HP DeskJet F 4288, HP DeskJet F 2480, HP OfficeJet J 4600 Series, HP DeskJet F 2440, HP DeskJet F 4275, HP DeskJet D 2563, HP PhotoSmart C 4740, HP OfficeJet 4500 Series, HP Envy 121 e-All-in-One, HP DeskJet F 2418, HP DeskJet D 1660, HP DeskJet F 2400 Series, HP PhotoSmart C 4680, HP PhotoSmart C 4688, HP DeskJet F 2483, HP DeskJet F 4473, HP OfficeJet 4500, HP DeskJet D 5568, HP PhotoSmart C 4750, HP DeskJet F 4250, HP DeskJet F 2430, HP DeskJet F 4435, HP DeskJet D 2666, HP DeskJet F 4272, HP DeskJet D 1658, HP DeskJet D 2660, HP OfficeJet J 4680 C, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 a, HP DeskJet F 2420, HP PhotoSmart C 4685, HP PhotoSmart C 4640, HP DeskJet F 4210, HP OfficeJet 4500 - G510a, HP DeskJet F 4235, HP DeskJet F 4492, HP DeskJet F 4400 Series, HP PhotoSmart C 4795, HP DeskJet F 4283, HP OfficeJet J 4545, HP PhotoSmart C 4700 Series, HP DeskJet F 4292, HP DeskJet F 2410, HP PhotoSmart C 4799, HP DeskJet F 4293, HP DeskJet F 2488, HP DeskJet F 4424, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 b, HP DeskJet F 4580, HP OfficeJet J 4524, HP PhotoSmart C 4600 Series, HP OfficeJet J 4585, HP DeskJet D 1668, HP DeskJet F 4224, HP PhotoSmart C 4650, HP PhotoSmart C 4788, HP DeskJet D 2668, HP DeskJet D 2600 Series, HP PhotoSmart C 4670, HP OfficeJet J 4660, HP PhotoSmart C 4635, HP OfficeJet J 4680, HP OfficeJet J 4624, HP DeskJet D 5563
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Combo pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CN637EE |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 300 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Package type | Box |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962838983 |
| Box contents | 2 ink cartridges: 1 black and 1 tri-color |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Weight | 100 g |
| Height | 157 mm |
| Depth | 38 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 117 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 157 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 117 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 157 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962838983 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 144 kg |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 24 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.97 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Recommended
HP Q6002A toner cartridge 1 pc(s) Orig...
£84.46
£70.38
|
New
HP Q6001A/124A Toner cartridge cyan, 2...
£77.76
£64.80
|
Popular
HP C4127X/27X Toner cartridge black, 1...
£90.46
£75.38
|
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
£69.38
£57.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CN637EE
|
Q6002-67902
|
Q6001A
|
C4127X
|
C9364EE
|
80D2966
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Cyan
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Supply type |
Combo pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
black color
|
N/A
|
cyan
|
black
|
black
|
black color
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
N/A
|
| Capacity |
200.00
|
N/A
|
2000.00
|
10000.00
|
420.00
|
N/A
|





