We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C9364EE/337 Printhead cartridge black, 420 pages ISO/IEC 24711 11ml for HP DeskJet D 4160/5940/6940/OfficeJet 6310/PhotoSmart 8750
- Original HP 337 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~420 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
- Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 337 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 420.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 11.00 |
| SKU | C9364EE |
| EAN | 0884962780572 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
Compatible Printers: HP OfficeJet 6305, HP DeskJet 6988 DT, HP OfficeJet 100, HP OfficeJet K 7100, HP DeskJet 6940, HP OfficeJet 150 Mobile, HP OfficeJet 6310 Series, HP DeskJet 5950, HP PhotoSmart 8050 Series, HP DeskJet 6980 DT, HP DeskJet D 4145, HP OfficeJet 6300 Series, HP OfficeJet 6315, HP DeskJet 6988 XI, HP PhotoSmart D 5155, HP OfficeJet 6310 V, HP DeskJet 5900 Series, HP DeskJet 6900 Series, HP OfficeJet Pro K 7100 Series, HP PhotoSmart D 5160, HP PhotoSmart C 4100, HP PhotoSmart C 4170, HP PhotoSmart 2500 Series, HP OfficeJet 6304, HP DeskJet 6940 DT, HP PhotoSmart 8750 GP, HP DeskJet 6985, HP PhotoSmart C 4190, HP PhotoSmart D 5145, HP OfficeJet 6318, HP OfficeJet 6310 XI, HP OfficeJet 6313, HP PhotoSmart C 4175, HP DeskJet 5940, HP PhotoSmart 8050, HP PhotoSmart 8050 V, HP PhotoSmart 8700 Series, HP PhotoSmart D 5063, HP PhotoSmart C 4140, HP OfficeJet H 470 B, HP PhotoSmart D 5060, HP OfficeJet K 7108, HP OfficeJet H 470 WBT, HP OfficeJet K 7103, HP PhotoSmart C 4180, HP PhotoSmart 8050 XI, HP DeskJet 6980, HP PhotoSmart C 4110, HP DeskJet D 4160, HP OfficeJet H 470, HP PhotoSmart 2570, HP OfficeJet Pro K 7100, HP DeskJet D 4100 Series, HP OfficeJet K 7100 Series, HP PhotoSmart 2575 xi, HP DeskJet D 4155, HP OfficeJet H 470 BT, HP DeskJet 6988 Series, HP OfficeJet 6310, HP PhotoSmart D 5000 Series, HP OfficeJet H 470 Series, HP PhotoSmart D 5065, HP PhotoSmart 8049, HP PhotoSmart C 4100 Series, HP PhotoSmart 8030, HP PhotoSmart 8750, HP PhotoSmart D 5100 Series, HP PhotoSmart 8000 Series, HP DeskJet 6988, HP DeskJet 5943, HP OfficeJet H 470 WF, HP PhotoSmart C 4150, HP PhotoSmart 2575
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 420 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 337 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 141 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 147.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
New
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
HP C4194A Toner yellow, 6K pages ISO/I...
£66.08
£55.07
|
Popular
HP Q7582A/503A Toner cartridge yellow,...
£46.02
£38.35
|
Hot Product
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£48.58
£40.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9364EE
|
Q7583A
|
C9722A
|
C4194A
|
Q7582A
|
C8765EE
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
Yellow
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
black
|
magenta
|
yellow
|
yellow
|
yellow
|
black
|
| Content (ml) |
11.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
| Capacity |
420.00
|
6000.00
|
8000.00
|
6000.00
|
6000.00
|
480.00
|





