We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C8765EE/338 Printhead cartridge black, 480 pages ISO/IEC 24711 11ml for HP DeskJet 460/5740/9800/PSC 1510/PSC 2355
- Original HP 338 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~480 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 338 Ink Cartridges deliver consistent results. This enhanced black ink prints laser-quality text and provides greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 338 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 480.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 11.00 |
| SKU | C8765EE |
| EAN | 0884962780510 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP OfficeJet 7408, HP OfficeJet H 470 WF, HP PSC 1610, HP PhotoSmart 8450, HP PSC 2700 Series, HP OfficeJet 7310, HP OfficeJet 6210 V, HP PhotoSmart 8450 XI, HP PhotoSmart 8400 Series, HP DeskJet 5745, HP PhotoSmart 7850, HP DeskJet 6500 Series, HP PhotoSmart Pro B 8353, HP PSC 2350, HP OfficeJet H 470 BT, HP PhotoSmart 2700 Series, HP OfficeJet 6200 Series, HP DeskJet 6540, HP PSC 1610 XI, HP PhotoSmart 2605, HP DeskJet 6600 Series, HP OfficeJet 7210 XI, HP OfficeJet 6210 Series, HP PSC 2610, HP PhotoSmart C 3180, HP PhotoSmart 8450 V, HP PSC 1615, HP OfficeJet K 7100, HP PhotoSmart 8150 XI, HP PhotoSmart 2500 Series, HP DeskJet 6830, HP PhotoSmart Pro B 8350, HP DeskJet 6540 D, HP DeskJet 6540 DT, HP PhotoSmart 7850 Series, HP DeskJet 5700 Series, HP OfficeJet 6210 XI, HP PhotoSmart C 3100 Series, HP PhotoSmart 8150, HP OfficeJet 6210, HP OfficeJet 7208, HP PhotoSmart 2575, HP OfficeJet H 470, HP DeskJet 9800 Series, HP PhotoSmart 2575 xi, HP PSC 2710, HP PSC 1510 XI, HP OfficeJet K 7100 Series, HP PSC 2600 Series, HP PhotoSmart 8050 V, HP DeskJet 9803, HP DeskJet 6830 V, HP PhotoSmart 2615, HP OfficeJet 7300 Series, HP DeskJet 6520, HP PhotoSmart Pro B 8300 Series, HP OfficeJet 6213, HP PSC 1500 Series, HP PhotoSmart 8050 Series, HP DeskJet 460, HP PSC 1618, HP OfficeJet 7210, HP PSC 2300 Series, HP DeskJet 9803 D, HP PhotoSmart 2710, HP PhotoSmart 2600 Series, HP PSC 1513 S, HP PhotoSmart 2610 XI, HP DeskJet 9800, HP OfficeJet H 470 WBT, HP PSC 1610 V, HP DeskJet 460 WBT, HP OfficeJet 7410, HP PhotoSmart 8000 Series, HP PSC 2355 XI, HP PhotoSmart 8150 V, HP OfficeJet 6205, HP DeskJet 5740, HP PhotoSmart C 3183, HP PhotoSmart C 3185, HP OfficeJet H 470 Series, HP PhotoSmart 2608, HP OfficeJet 7413, HP DeskJet 460 WF, HP PhotoSmart 8450 GP, HP PhotoSmart 8100 Series, HP PhotoSmart 7800 Series, HP PSC 2355 V, HP PSC 1603, HP OfficeJet 100, HP OfficeJet 150 Mobile, HP PSC 2355, HP PhotoSmart C 3190, HP PSC 1510 S, HP PhotoSmart 2710 XI, HP OfficeJet Pro K 7100 Series, HP OfficeJet 7213, HP DeskJet 6800 Series, HP PhotoSmart C 3140, HP PhotoSmart 8049, HP PhotoSmart 2610, HP DeskJet 460 CB, HP OfficeJet 7410 XI, HP DeskJet 460 C, HP PhotoSmart C 3194, HP PSC 1600 Series, HP PhotoSmart 2570, HP OfficeJet 7310 XI, HP PSC 2355 P, HP OfficeJet 6208, HP PhotoSmart C 3135, HP PhotoSmart 8030, HP PSC 1610 Series, HP PhotoSmart 8050 XI, HP OfficeJet K 7103, HP PhotoSmart 7850 XI, HP DeskJet 9860, HP DeskJet 460 Series, HP PhotoSmart 8450 Series, HP PhotoSmart 8050, HP DeskJet 6540 Series, HP PhotoSmart C 3170, HP PhotoSmart Pro B 8330, HP PhotoSmart C 3125, HP OfficeJet K 7108, HP PhotoSmart 8150 Series, HP OfficeJet Pro K 7100, HP OfficeJet H 470 B, HP PSC 1510, HP DeskJet 6620, HP DeskJet 9800 D, HP OfficeJet 6215, HP PSC 2355 Series, HP PhotoSmart C 3150, HP PhotoSmart C 3110, HP OfficeJet 7400 Series, HP DeskJet 6840, HP PhotoSmart C 3175, HP PhotoSmart 7850 V
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C8765EE |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 480 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 338 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Package type | Box |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780886; (999) 884962825631; (UUS) 884962780510 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 39.2 g |
| Height | 141 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 69 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 141 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 69 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 141 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780886; (999) 884962825631; (UUS) 884962780510 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 170 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.53 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£48.58
£40.48
|
New
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
Bestseller
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
HP C4194A Toner yellow, 6K pages ISO/I...
£66.08
£55.07
|
Popular
HP Q7582A/503A Toner cartridge yellow,...
£46.02
£38.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C8765EE
|
Q7583A
|
C9722A
|
C9364EE
|
C4194A
|
Q7582A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
N/A
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
black
|
magenta
|
yellow
|
black
|
yellow
|
yellow
|
| Content (ml) |
11.00
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
480.00
|
6000.00
|
8000.00
|
420.00
|
6000.00
|
6000.00
|





