We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-980VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 360pg + 3x260pg Pack=4 for Brother DCP 145 C
SKU
LC980VALBP
£45.16
£37.63
In stock
0 available
SKU: LC980VALBP
EAN: 5014047561023
Genuine Brother LC980VALBP Ink Cartridge MultipackGenuine Brother LC980VALBP Ink Cartridge Multipack
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| SKU | LC980VALBP |
| EAN | 5014047561023 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC980VALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC980 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother DCP-195 C, Brother MFC-250 Series, Brother MFC-290 C, Brother MFC-297 C, Brother DCP-190 Series, Brother DCP-365 CN, Brother MFC-255 CW, Brother DCP-370 Series, Brother DCP-197 C, Brother DCP-167 C, Brother DCP-165 C, Brother DCP-163 C, Brother MFC-290 Series, Brother DCP-377 CW, Brother DCP-145 C, Brother DCP-160 Series, Brother DCP-373 CW, Brother DCP-375 CW, Brother MFC-250 C, Brother MFC-295 CN
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-145C, DCP-165C, DCP-195C, MFC-250, MFC-290C, MFC-295CN |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62 mm |
| Weight | 158 g |
| Height | 175 mm |
| Depth | 217 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 158.1 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-980VALBP Ink cartridge mult...
£45.16
£37.63
|
New
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£62.38
£51.98
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Popular
Epson Monkey Multipack 4-colours T0895...
£37.44
£31.20
|
Hot Product
Brother LC-123VALBPDR Ink cartridge mu...
£65.59
£54.66
|
Recommended
Brother LC-1100VALBP Ink cartridge mul...
£51.29
£42.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC980VALBP
|
C13T26164010
|
CN637EE
|
C13T08954010
|
LC123VALBP
|
LC1100VALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
Combo pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
black color
|
N/A
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
200.00
|
N/A
|
600.00
|
N/A
|





