We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen 9 7900X3D processor 4.4 GHz 128 MB L3 Tray
SKU
100-000000909
£667.85
£556.54
In stock
0 available
SKU: 100-000000909
EAN: 5054444527260
Socket AM5, 12 cores, 24 threads, 4.4 GHz base clock, 5.6 GHz boost clock, 128 MB cache, 120 WSocket AM5, 12 cores, 24 threads, 4.4 GHz base clock, 5.6 GHz boost clock, 128 MB cache, 120 W
Category: Processors
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| SKU | 100-000000909 |
| EAN | 5054444527260 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
The Insanely Powerful Gaming and Streaming Desktop Processor, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
With this enthusiast processor you can enjoy extreme performance for gaming, creating, streaming, or whatever workload you choose. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
With this enthusiast processor you can enjoy extreme performance for gaming, creating, streaming, or whatever workload you choose. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 4.4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7900X3D |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 9 7900X3D processor 4.4 GHz...
£667.85
£556.54
|
Popular
Fujitsu Xeon E5-2407V2 4C/4T 2.4GHz pr...
£580.70
£483.92
|
Recommended
Intel Xeon 4110 processor 2.1 GHz 11 M...
£894.67
£745.56
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4208 (2.1GHz/8-c...
£782.39
£651.99
|
AMD EPYC 7552 processor 2.2 GHz 192 MB...
£586.33
£488.61
|
AMD EPYC 7642 processor 2.3 GHz 256 MB...
£586.33
£488.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000909
|
S26361-F3828-L240
|
CD8067303561400
|
P02571-B21
|
100-000000076
|
100-000000074
|
| Manufacturer |
AMD
|
Fujitsu
|
Intel
|
HPE
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1356 (Socket B2)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
Intel Xeon E5 v2
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
12
|
4
|
8
|
8
|
48
|
48
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
Tray
|
N/A
|
Tray
|
Tray
|




