We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3 Tray
SKU
100-000000334
£735.04
£612.53
In stock
0 available
SKU: 100-000000334
EAN: 5054444409672
32 cores, 64 threads, 2.6 GHz base frequency, 3.65 GHz boost frequency, 128MB L3 cache, 200W TDP32 cores, 64 threads, 2.6 GHz base frequency, 3.65 GHz boost frequency, 128MB L3 cache, 200W TDP
Category: Processors
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000334 |
| EAN | 5054444409672 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 165 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7513 |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 3.65 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 165 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB...
£735.04
£612.53
|
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB...
£918.76
£765.63
|
Hot Product
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64...
£599.64
£499.70
|
Bestseller
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64...
£599.23
£499.36
|
Recommended
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3...
£796.27
£663.56
|
Popular
AMD Ryzen 9 7900X3D processor 4.4 GHz...
£663.79
£553.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000334
|
100-000000326
|
100-100000589WOF
|
100-000000589
|
100-000000802
|
100-000000909
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket SP5
|
Socket AM5
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 9
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 9
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
32
|
48
|
12
|
12
|
16
|
12
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|



