We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB L3 Tray
SKU
100-000000326
£918.76
£765.63
In stock
0 available
SKU: 100-000000326
EAN: 5054444527994
48 cores, 96 threads, 2.3 GHz base frequency, 3.6 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP48 cores, 96 threads, 2.3 GHz base frequency, 3.6 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP
Category: Processors
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 48 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000326 |
| EAN | 5054444527994 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 7003 Series |
| Processor base frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7643 |
| Processor threads | 96 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 48 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB...
£918.76
£765.63
|
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L...
£1,225.01
£1,020.84
|
Popular
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,182.17
£985.14
|
Recommended
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB...
£735.04
£612.53
|
Hot Product
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
£1,288.54
£1,073.78
|
Bestseller
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3...
£796.27
£663.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000326
|
100-000000344
|
100-000000341
|
100-000000334
|
100-000000480
|
100-000000802
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor cores |
48
|
64
|
32
|
32
|
24
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|

