We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3 Tray
SKU
100-000000480
£1,288.54
£1,073.78
In stock
0 available
SKU: 100-000000480
EAN: 8592978426194
2.9 GHz, 24 CPU Core, L3 128 MB, SP5, TDP 200W2.9 GHz, 24 CPU Core, L3 128 MB, SP5, TDP 200W
Category: Processors
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 24 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000000480 |
| EAN | 8592978426194 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 9004 Series |
| Processor base frequency | 2.9 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 9254 |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 4.15 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
Popular
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
£1,288.54
£1,073.78
|
Recommended
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L...
£1,225.01
£1,020.84
|
Bestseller
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,182.17
£985.14
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX proc...
£1,392.40
£1,160.33
|
Hot Product
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB...
£1,225.04
£1,020.87
|
AMD EPYC 9174F processor 4.1 GHz 256 M...
£1,715.02
£1,429.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000480
|
100-000000344
|
100-000000341
|
100-000000447
|
100-000000939
|
100-000000796
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket SP5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket sWRX8
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
24
|
64
|
32
|
16
|
48
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|


