We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3 Tray
SKU
100-000000341
£1,182.17
£985.14
In stock
0 available
SKU: 100-000000341
EAN: 8592978331764
32 cores, 64 threads, 2.8 GHz base frequency, 3.7 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP32 cores, 64 threads, 2.8 GHz base frequency, 3.7 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP
Category: Processors
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000341 |
| EAN | 8592978331764 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 7003 Series |
| Processor base frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7543P |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,182.17
£985.14
|
Recommended
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L...
£1,225.01
£1,020.84
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX proc...
£1,392.40
£1,160.33
|
Popular
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
£1,288.54
£1,073.78
|
Hot Product
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB...
£1,225.04
£1,020.87
|
AMD EPYC 9174F processor 4.1 GHz 256 M...
£1,715.02
£1,429.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000341
|
100-000000344
|
100-000000447
|
100-000000480
|
100-000000939
|
100-000000796
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket sWRX8
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
32
|
64
|
16
|
24
|
48
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|


