We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX processor 4 GHz 64 MB L3 Tray
SKU
100-000000447
£1,392.40
£1,160.33
In stock
0 available
SKU: 100-000000447
EAN: 5054444505763
Socket sWRX8, 16 cores, 32 threads, 4 GHz base clock, 4.5 GHz boost clock, 64 MB L3 cache, 280 WSocket sWRX8, 16 cores, 32 threads, 4 GHz base clock, 4.5 GHz boost clock, 64 MB L3 cache, 280 W
Category: Processors
| Processor socket | Socket sWRX8 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| SKU | 100-000000447 |
| EAN | 5054444505763 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Ryzen |
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 WX-Series |
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 5955WX |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket sWRX8 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX proc...
£1,392.40
£1,160.33
|
Recommended
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L...
£1,225.01
£1,020.84
|
Bestseller
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,182.17
£985.14
|
Popular
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
£1,288.54
£1,073.78
|
Hot Product
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB...
£1,225.04
£1,020.87
|
AMD EPYC 9174F processor 4.1 GHz 256 M...
£1,715.02
£1,429.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000447
|
100-000000344
|
100-000000341
|
100-000000480
|
100-000000939
|
100-000000796
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket sWRX8
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
16
|
64
|
32
|
24
|
48
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|


