We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3 Tray
SKU
100-000000319
£551.26
£459.38
In stock
0 available
SKU: 100-000000319
EAN: 8592978348748
28 cores, 56 threads, 2.75 GHz base frequency, 3.45 GHz boost frequency, 64MB L3 cache, 225W TDP28 cores, 56 threads, 2.75 GHz base frequency, 3.45 GHz boost frequency, 64MB L3 cache, 225W TDP
Category: Processors
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 28 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000319 |
| EAN | 8592978348748 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.75 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 7453 |
| Processor threads | 56 |
| Processor boost frequency | 3.45 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 28 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
£551.26
£459.38
|
Popular
Fujitsu Xeon E5-2407V2 4C/4T 2.4GHz pr...
£580.70
£483.92
|
Bestseller
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
£490.00
£408.33
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4210R (2.4GHz/10...
£549.11
£457.59
|
Hot Product
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB...
£477.76
£398.13
|
Recommended
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB...
£735.04
£612.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000319
|
S26361-F3828-L240
|
100-000000054
|
P23549-B21
|
100-000000339
|
100-000000334
|
| Manufacturer |
AMD
|
Fujitsu
|
AMD
|
HPE
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
LGA 1356 (Socket B2)
|
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
Intel Xeon E5 v2
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Silver
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
28
|
4
|
32
|
10
|
16
|
32
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|



