We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear 600637 notebook case 43.2 cm (17") Backpack case Black
SKU
600637
£99.98
£83.32
In stock
0 available
SKU: 600637
EAN: 7613329007952
Backpack CARBON 17'' for Macbook Pro, BlackBackpack CARBON 17'' for Macbook Pro, Black
Category: Carry Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 17 " |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 600637 |
| EAN | 7613329007952 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | In Stock |
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Width | 380 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 500 mm |
| Depth | 250 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Wenger/SwissGear 600637 notebook case...
£99.98
£83.32
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£111.10
£92.58
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£80.94
£67.45
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£95.22
£79.35
|
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£85.70
£71.42
|
New
Wenger/SwissGear 600638 laptop case 43...
£101.57
£84.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600637
|
1500234
|
600631
|
600639
|
600655
|
600638
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Kensington
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|





