We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") Backpack case Black, Blue
SKU
600638
£101.57
£84.64
In stock
0 available
SKU: 600638
EAN: 7613329007969
Backpack IBEX 17" for Laptop with Tablet / eReader Pocket, Black / BlueBackpack IBEX 17" for Laptop with Tablet / eReader Pocket, Black / Blue
Category: Carry Cases
| Maximum screen size | 17 " |
|---|---|
| Case type | Backpack case |
| Product main colour | Black,Blue |
| SKU | 600638 |
| EAN | 7613329007969 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | In Stock |
17INCH
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Width | 216 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 483 mm |
| Depth | 356 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Blue |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear 600638 laptop case 43...
£101.57
£84.64
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£111.10
£92.58
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£95.22
£79.35
|
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£85.70
£71.42
|
Bestseller
Wenger/SwissGear 600637 notebook case...
£99.98
£83.32
|
Recommended
Techair TAN3901V5 14-15.6" Busine...
£98.94
£82.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600638
|
1500234
|
600639
|
600655
|
600637
|
TAN3901V5
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Kensington
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Techair
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|
Trolley case
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|





