We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") Backpack case Black
SKU
600631
£80.94
£67.45
In stock
0 available
SKU: 600631
EAN: 7613329007891
Backpack LEGACY 16" for Laptop with Checkpoint-Friendly Notebook Compartment, BlackBackpack LEGACY 16" for Laptop with Checkpoint-Friendly Notebook Compartment, Black
Category: Carry Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 600631 |
| EAN | 7613329007891 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | In Stock |
16INCH
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 254 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 457 mm |
| Depth | 356 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£80.94
£67.45
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£111.10
£92.58
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£77.46
£64.55
|
Wenger/SwissGear 600629 notebook case...
£68.24
£56.87
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£95.22
£79.35
|
New
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£85.70
£71.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600631
|
1500234
|
TSB700EU
|
600629
|
600639
|
600655
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Kensington
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





