We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta Ni-MH, 2100 mAh, AA Rechargeable battery Nickel-Metal Hydride (NiMH)
SKU
56706101111
£33.37
£27.81
In stock
0 available
SKU: 56706101111
EAN: 4008496550913
Ni-MH, 2100 mAh, AANi-MH, 2100 mAh, AA
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
|---|---|
| Battery type | Rechargeable battery |
| SKU | 56706101111 |
| EAN | 4008496550913 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.2 V |
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta Ni-MH, 2100 mAh, AA Rechargeable...
£33.37
£27.81
|
Hot Product
Energizer ER RECHARGE BATTERIES AA PK10
£41.69
£34.74
|
Energizer ER MAXI CHARGER 4XAA 2000MAH
£37.69
£31.41
|
Recommended
Varta AAA, 800mAh, NiMH Rechargeable b...
£30.04
£25.03
|
New
Duracell Plus Power 9v Single-use batt...
£38.10
£31.75
|
Bestseller
Energizer CF50 MAX PLUS ALK AA DP50 Si...
£49.12
£40.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56706101111
|
634354
|
633151
|
56703101111
|
MN1604-X12
|
E303865500
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Varta
|
Duracell
|
Energizer
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
N/A
|
N/A
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
N/A
|
N/A
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
9V
|
AA
|





