We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer CF50 MAX PLUS ALK AA DP50 Single-use battery Alkaline
SKU
E303865500
£49.12
£40.93
In stock
0 available
SKU: E303865500
EAN: 7638900444933
Energizer Max Plus AA Alkaline Batteries (Pack of 50)Energizer Max Plus AA Alkaline Batteries (Pack of 50)
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| SKU | E303865500 |
|---|---|
| EAN | 7638900444933 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 50 pc(s) |
| Product colour | Black, Blue, Silver |
| Battery life | 12 year(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Battery capacity type | High |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 55 °C |
| Features | |
|---|---|
| Battery life | 12 year(s) |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 50 pc(s) |
| Product colour | Black, Blue, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Energizer CF50 MAX PLUS ALK AA DP50 Si...
£49.12
£40.93
|
Hot Product
Energizer ER RECHARGE BATTERIES AA PK10
£41.69
£34.74
|
Recommended
Varta 04020211111 Single-use battery D...
£48.05
£40.04
|
Q-CONNECT Q-CONNECT RCHB AA BATTERIES...
£53.48
£44.57
|
Popular
Varta 04022211111 Single-use battery 9...
£39.67
£33.06
|
Duracell BUN0059A household battery Re...
£64.94
£54.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E303865500
|
634354
|
4020211111
|
KF14129
|
4022211111
|
BUN0059A
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Energizer
|
Varta
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery size(s) |
AA
|
N/A
|
D
|
N/A
|
9V
|
D
|





