We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell BUN0059A household battery Rechargeable battery D Nickel-Metal Hydride (NiMH)
SKU
BUN0059A
£64.94
£54.12
In stock
0 available
SKU: BUN0059A
EAN: 5050914871130
NiMH, 2200 mAh, D, 10 PackNiMH, 2200 mAh, D, 10 Pack
Category: non-rechargeable batteries
| SKU | BUN0059A |
|---|---|
| EAN | 5050914871130 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell rechargeable NiMH batteries offer you the quality and dependability you've come to trust from Duracell.
D size 2200 mAh batteries ideal for torches, clocks, radios and toys. Duracell rechargeables can be charged upto 1000 times. Great for your pocket and great for the environment.
D size 2200 mAh batteries ideal for torches, clocks, radios and toys. Duracell rechargeables can be charged upto 1000 times. Great for your pocket and great for the environment.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | D |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 715 g |
| Features | |
|---|---|
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Duracell BUN0059A household battery Re...
£64.94
£54.12
|
Duracell BUN0057A household battery Re...
£65.84
£54.87
|
|---|---|---|
| SKU |
BUN0059A
|
BUN0057A
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery size(s) |
D
|
C
|

