We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta Longlife Power AA Single-use battery LR06 Alkaline
SKU
4906121194
£30.55
£25.46
In stock
0 available
SKU: 4906121194
EAN: 4008496987931
LR6, AA, 14.5 x 50.5 mm, 23.8 g, 1.5 VLR6, AA, 14.5 x 50.5 mm, 23.8 g, 1.5 V
- Powerful energy for power-hungry devices, e.g. battery-operated toys, wireless mouse, flashlights etc
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- "Made in Germany" as the proof of origin on the blister front of the most important product types
- "Single Press Out" enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | LR06 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 4906121194 |
| EAN | 4008496987931 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
Powerful Energy for devices with longlife, powerful energy consumption
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | LR06 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue, Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23.8 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue, Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta Longlife Power AA Single-use bat...
£30.55
£25.46
|
Energizer ER RECHARGE BATTERIES AA PK10
£41.69
£34.74
|
Recommended
Energizer Industrial Single-use batter...
£24.47
£20.39
|
Energizer ER MAXI CHARGER 4XAA 2000MAH
£37.69
£31.41
|
Bestseller
Energizer Max Plus AA Single-use batte...
£25.67
£21.39
|
Hot Product
Energizer Max Plus AAA Single-use batt...
£25.67
£21.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4906121194
|
634354
|
636107
|
633151
|
E301323500
|
E301322900
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
Alkaline
|





