We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE130150 power cable Black 1.5 m C14 coupler Power plug type F
SKU
PE130150
£7.82
£6.52
In stock
0 available
SKU: PE130150
EAN: 5711045358340
Extension Cord C14 - Schuko Female, 1,5mExtension Cord C14 - Schuko Female, 1,5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE130150 |
|---|---|
| EAN | 5711045358340 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power cord C14 to Schuko Female can be used for load connection for an UPS or PDU.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | Power plug type F |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | Power plug type F |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 338 g |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 240 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE130150 power cable Blac...
£7.82
£6.52
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE130150
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





