We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090420W power cable White 2 m Power plug type G C13 coupler
SKU
PE090420W
£7.93
£6.61
In stock
0 available
SKU: PE090420W
EAN: 5704174522164
Power Cord UK Type G - C13, 2mPower Cord UK Type G - C13, 2m
- Can be used in Cyprus, Great Britain (UK), Hong Kong, Ireland, Malaysia, Singapore
Category: Power Cables
| SKU | PE090420W |
|---|---|
| EAN | 5704174522164 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This UK Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Core size | 0.75 mm² |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 266 g |
| Package weight | 276 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 276 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE090420W power cable Whi...
£7.93
£6.61
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090420W
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





