We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090420C15 power cable Black 2 m Power plug type G C15 coupler
SKU
PE090420C15
£8.54
£7.12
In stock
0 available
SKU: PE090420C15
EAN: 5712505197851
BS-1363/C15, 2 m, BlackBS-1363/C15, 2 m, Black
Category: Power Cables
| SKU | PE090420C15 |
|---|---|
| EAN | 5712505197851 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect PE090420C15 Power Cord UK is a reliable and essential cable designed to safely connect your devices to UK mains power outlets. This 2-meter black power cord features a standard UK plug on one end and a C15 connector on the other, making it ideal for devices requiring this specific connection type, such as some high-power servers and network equipment. Engineered with premium quality materials and adhering to strict European safety standards, this power cord ensures a secure and stable power supply. MicroConnect has over 20 years of experience providing high-quality connectivity solutions, and this power cord is a testament to our commitment to providing dependable products at a fair price. Upgrade your power connectivity with the MicroConnect UK power cord.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05V2V2-F |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 364 g |
| Package width | 262 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 234 g |
| Packaging data | |
| Package width | 262 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 234 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE090420C15 power cable B...
£8.54
£7.12
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090420C15
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





