We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE0307100W power cable White 10 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE0307100W
£8.41
£7.01
In stock
0 available
SKU: PE0307100W
EAN: 5711045698576
Power Cord EU Type C - C7, 10mPower Cord EU Type C - C7, 10m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE0307100W |
|---|---|
| EAN | 5711045698576 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 457 g |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 396 g |
| Packaging data | |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 396 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE0307100W power cable Wh...
£8.41
£7.01
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE0307100W
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





