We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030620 power cable Black 2 m C13 coupler C20 coupler
SKU
PE030620
£8.63
£7.19
In stock
0 available
SKU: PE030620
EAN: 5712505452103
Extension Cord C13 - C20, 2mExtension Cord C13 - C20, 2m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices.
Category: Power Cables
| SKU | PE030620 |
|---|---|
| EAN | 5712505452103 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension power cord enables you to transform a C19 plug to a C13 plug and then connect it to a C14 outlet on a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 324 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 226 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 226 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE030620 power cable Blac...
£8.63
£7.19
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030620
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





