We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE011420 power cable Black 2 m C14 coupler C15 coupler
SKU
PE011420
£7.22
£6.02
In stock
0 available
SKU: PE011420
EAN: 5712505270486
Extension Cord C14 - C15, 2mExtension Cord C14 - C15, 2m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- 250V 16A/10A
Category: Power Cables
| SKU | PE011420 |
|---|---|
| EAN | 5712505270486 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension cord are very used in datacenter environment, where you can connect a server to the PDU. You can also use it to connect the power supply unit of the computer with the monitor.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 304 g |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 274 g |
| Packaging data | |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 274 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect PE011420 power cable Blac...
£7.22
£6.02
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE011420
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





