We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE011400 power cable Black 2.5 m C14 coupler C15 coupler
SKU
PE011400
£8.41
£7.01
In stock
0 available
SKU: PE011400
EAN: 5704327968603
Extension Cord C14 - C15, 2.5mExtension Cord C14 - C15, 2.5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- 250V 16A/10A
Category: Power Cables
| SKU | PE011400 |
|---|---|
| EAN | 5704327968603 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension cord are very used in datacenter environment, where you can connect a server to the PDU. You can also use it to connect the power supply unit of the computer with the monitor.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05V2V2-F |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 370 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 201 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 306 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 201 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 306 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE011400 power cable Blac...
£8.41
£7.01
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE011400
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





