We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010850A power cable Black 5 m Power plug type E+F C5 coupler
SKU
PE010850A
£8.63
£7.19
In stock
0 available
SKU: PE010850A
EAN: 5711783326380
Power Cord Schuko Angled - C5 Angled, 5mPower Cord Schuko Angled - C5 Angled, 5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE010850A |
|---|---|
| EAN | 5711783326380 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 472 g |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 416 g |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 416 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE010850A power cable Bla...
£8.63
£7.19
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010850A
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





