We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010530 power cable Black 3 m Power plug type E+F C13 coupler
SKU
PE010530
£7.00
£5.83
In stock
0 available
SKU: PE010530
EAN: 5704327263821
Power Cord Schuko Angled - C13 Angled, 3mPower Cord Schuko Angled - C13 Angled, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE010530 |
|---|---|
| EAN | 5704327263821 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to your a source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 358 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 316 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 316 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE010530 power cable Blac...
£7.00
£5.83
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010530
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





