We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010419 power cable Black 2 m Power plug type E+F C15 coupler
SKU
PE010419
£7.09
£5.91
In stock
0 available
SKU: PE010419
EAN: 5711045410192
Power Cord Schuko Angled - C15, 2mPower Cord Schuko Angled - C15, 2m
Category: Power Cables
| SKU | PE010419 |
|---|---|
| EAN | 5711045410192 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 331 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 220 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE010419 power cable Blac...
£7.09
£5.91
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010419
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





