We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect EL248S power cable Orange 3 m Power plug type F C13 coupler
SKU
EL248S
£8.76
£7.30
In stock
0 available
SKU: EL248S
EAN: 5055112840148
Powercord Schuko CEE 7/7 male (angled) - C13 IEC Lock black 3 m, EL248SPowercord Schuko CEE 7/7 male (angled) - C13 IEC Lock black 3 m, EL248S
Category: Power Cables
| SKU | EL248S |
|---|---|
| EAN | 5055112840148 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The EL248S IEC LOCK C13 to Right Angle SCHUKO power cable is a premium, secure solution for connecting devices to power sources in European environments. This high-quality power cable features a locking IEC C13 connector, preventing accidental disconnections and ensuring uninterrupted power delivery to critical equipment. The right-angle SCHUKO plug allows for convenient connection in tight spaces. With MicroConnect's 20+ years of experience, you can trust in the durability and reliability of this cable for powering your valuable electronics. A must-have for professional setups where a stable power connection is paramount, reflecting our commitment to pioneering innovation in connectivity solutions.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Orange |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 228 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 328 g |
| Packaging data | |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 328 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect EL248S power cable Orange...
£8.76
£7.30
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
Recommended
C2G 3m Power Cable Black
£7.38
£6.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EL248S
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88546
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





