We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
AW611A-RFB
£61.97
£51.64
In stock
0 available
SKU: AW611A-RFB
EAN: 5057454829713
M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive, RefurbishedM6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | AW611A-RFB |
|---|---|
| EAN | 5057454829713 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2....
£61.97
£51.64
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AW611A-RFB
|
WD5000AZLX
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





