We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive 300 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
785071-B21-RFB
£84.25
£70.21
In stock
0 available
SKU: 785071-B21-RFB
EAN: 5712505661642
300GB, 12G SAS, 10K rpm, SFF (2.5-inch), Enterprise300GB, 12G SAS, 10K rpm, SFF (2.5-inch), Enterprise
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 785071-B21-RFB |
| EAN | 5712505661642 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HP SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HP Smart Carrier, HP Standard Hot Plug Carrier and HP Non-hot Plug Carrier. HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
The HP SAS Hard Drives deliver high reliability for mission critical applications.
The HP SAS Hard Drives deliver high reliability for mission critical applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.25
£70.21
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Hot Product
Origin Storage 2TB 3.5in SATA 7200rpm
£105.80
£88.17
|
Popular
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£89.87
£74.89
|
HPE M6625 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2....
£106.72
£88.93
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£89.87
£74.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
785071-B21-RFB
|
WD5000AZLX
|
SA-2000/7
|
737394-B21-RFB
|
QR477A-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|





