We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 873371-001 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
873371-001-RFB
£422.45
£352.04
In stock
0 available
SKU: 873371-001-RFB
EAN: 5706998611130
900GB hard disk drive, Refurbished900GB hard disk drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | 873371-001-RFB |
| EAN | 5706998611130 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
900GB hard disk drive - SAS interface, 15,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF)
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 873371-001 internal hard drive 900...
£422.45
£352.04
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
Hot Product
IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" intern...
£425.32
£354.43
|
Popular
Origin Storage 600GB SAS 15K PWS T3600...
£384.71
£320.59
|
Recommended
Hypertec 753874-B21-HY internal hard d...
£377.86
£314.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
873371-001-RFB
|
ACLT
|
00Y2431
|
00Y2507
|
DELL-600SAS/15-F22
|
753874-B21-HY
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
Hypertec
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
N/A
|





