We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 797267-B21-RFB internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
797267-B21-REF
£66.92
£55.77
In stock
0 available
SKU: 797267-B21-REF
EAN: 5715063874202
4000GB, 3.5", SAS, 7200rpm4000GB, 3.5", SAS, 7200rpm
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 797267-B21-REF |
|---|---|
| EAN | 5715063874202 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 797267-B21-RFB internal hard drive...
£66.92
£55.77
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.36
£51.13
|
Hot Product
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£89.24
£74.37
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£83.68
£69.73
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£89.24
£74.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
797267-B21-REF
|
WD5000AZLX
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HP
|
Western Digital
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





