We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 759212-B21 internal hard drive 600 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
759212-B21-R4
£75.68
£63.07
In stock
0 available
SKU: 759212-B21-R4
EAN:
HP 600GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard DriveHP 600GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 759212-B21-R4 |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 759212-B21 internal hard drive 600...
£75.68
£63.07
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Hot Product
Origin Storage 2TB 3.5in SATA 7200rpm
£105.80
£88.17
|
Recommended
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
759212-B21-R4
|
WD5000AZLX
|
SA-2000/7
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




