We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 730705-001-RFB internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
730705-001-RFB
£78.08
£65.07
In stock
0 available
SKU: 730705-001-RFB
EAN: 5711783835820
MSA 300GB 6G SAS 15k 2.5 inch SFFMSA 300GB 6G SAS 15k 2.5 inch SFF
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 730705-001-RFB |
| EAN | 5711783835820 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 730705-001-RFB internal hard drive...
£78.08
£65.07
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Hot Product
Origin Storage 2TB 3.5in SATA 7200rpm
£105.80
£88.17
|
Popular
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£89.24
£74.37
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£83.68
£69.73
|
Recommended
HPE M6625 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2....
£105.98
£88.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730705-001-RFB
|
WD5000AZLX
|
SA-2000/7
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
QR477A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|





