We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 693689-B21-RFB internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
693689-B21-RFB
£61.97
£51.64
In stock
0 available
SKU: 693689-B21-RFB
EAN: 5715063880852
4000GB, 3.5", SAS, 7200rpm4000GB, 3.5", SAS, 7200rpm
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 693689-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063880852 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 693689-B21-RFB internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
693689-B21-RFB
|
WD5000AZLX
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





