We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653953-001-RFB internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" SAS
SKU
653953-001-RFB
£61.97
£51.64
In stock
0 available
SKU: 653953-001-RFB
EAN: 5711783570103
500GB, 2.5", SAS, 7200rpm500GB, 2.5", SAS, 7200rpm
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653953-001-RFB |
| EAN | 5711783570103 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 653953-001-RFB internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
Hot Product
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653953-001-RFB
|
WD5000AZLX
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





