We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB hot-plug SAS internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
765867-001-RFB
£78.86
£65.72
In stock
0 available
SKU: 765867-001-RFB
EAN: 5712505661581
600GB hot-plug SAS hard disk drive600GB hot-plug SAS hard disk drive
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 765867-001-RFB |
|---|---|
| EAN | 5712505661581 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
600GB hot-plug SAS hard disk drive - 12Gb/sec transfer rate, 15,000 RPM, 3.5-inch large form factor (LFF), Enterprise, Smart Carrier Converter (SCC) - For use with Gen8/Gen9 or newer
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 600GB hot-plug SAS internal hard d...
£78.86
£65.72
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Hot Product
Origin Storage 2TB 3.5in SATA 7200rpm
£105.80
£88.17
|
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
Recommended
HPE M6625 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2....
£107.02
£89.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
765867-001-RFB
|
WD5000AZLX
|
SA-2000/7
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
QR477A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|




