We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CE260A/647A Toner cartridge black, 8.5K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CM 4540/CP 4025/CP 4520
- Original HP 647A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~8,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 647 LaserJet Printing Supplies ensure you stay productive and avoid wasted time and supplies. Achieve professional results on business documents and get reliable cartridge performance. HP cartridges are specifically designed for your printer.
- Ideal for customers who print business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 647A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 8500.00 |
| Colour | black |
| SKU | CE260A |
| EAN | 0884420186816 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
HP 647 LaserJet Printing Supplies ensure you stay productive and avoid wasted time and supplies. Achieve professional results on business documents and get reliable cartridge performance. HP cartridges are specifically designed for your printer.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Enterprise CM 4540 fskm MFP, HP Color LaserJet CP 4520 dn, HP Color LaserJet Enterprise CP 4525 dn, HP Color LaserJet CP 4520 n, HP Color LaserJet Enterprise CP 4000 Series, HP Color LaserJet Enterprise CP 4525 xh, HP Color LaserJet Enterprise CM 4540 MFP, HP Color LaserJet Enterprise CP 4025 DN, HP Color LaserJet Enterprise CP 4525 Series, HP Color LaserJet Enterprise CP 4525 n, HP Color LaserJet CP 4500 Series, HP Color LaserJet Enterprise CM 4500 Series, HP Color LaserJet Enterprise CM 4540 Series, HP Color LaserJet Enterprise CP 4025 N, HP Color LaserJet Enterprise CM 4540 f MFP, HP Color LaserJet Enterprise CP 4500 Series
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 8500 pages |
| Compatibility | HP 647 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| OEM code | CE260A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Weight | 1.3 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package height | 214 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1212 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 164 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package height | 214 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| OEM code | CE260A |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Compatibility | HP 647 toner cartridges work with: |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186816 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186816 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1212 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 191.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 103 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1212 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP CE260A/647A Toner cartridge black,...
£219.64
£183.03
|
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
£216.94
£180.78
|
Recommended
HP CC493-67912 Fuser kit 230V, 150K pa...
£225.36
£187.80
|
Popular
HP CR324A/950XL Printhead high-capacit...
£198.54
£165.45
|
Bestseller
HP Q5949X/49X Toner cartridge black, 6...
£258.05
£215.04
|
New
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
£273.86
£228.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE260A
|
Q5953-67901
|
CC493-67912
|
CR324A
|
Q5949X
|
Q1339A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
black
|
N/A
|
no color
|
no color
|
black
|
black
|
| Capacity |
8500.00
|
N/A
|
150000.00
|
N/A
|
6000.00
|
18000.00
|





