We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta
SKU
Q5953-67901
£216.94
£180.78
In stock
0 available
SKU: Q5953-67901
EAN: 5704327088257
643A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge643A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
Categories: Laser Toners & Cartridges, HP Original Supplies
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Type | Original |
| SKU | Q5953-67901 |
| EAN | 5704327088257 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 643 LaserJet Printing Supplies provide fast, easy, brilliant results. New HP ColorSphere toner is tuned with the printing system to optimise quality and reliability for higher productivity and lower printing costs.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HP Color LaserJet 4700 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 268 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Weight | 1.7 kg |
| Package width | 400 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 268 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 148 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Package width | 400 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 268 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Package type | Box |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Compatibility | HP Color LaserJet 4700 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
£216.94
£180.78
|
New
Olivetti B0773 Toner magenta, 10K page...
£238.97
£199.14
|
Hot Product
HP CR324A/950XL Printhead high-capacit...
£198.54
£165.45
|
Bestseller
HP Q5949X/49X Toner cartridge black, 6...
£258.05
£215.04
|
Popular
Epson C13S050147/S050147 Toner magenta...
£222.97
£185.81
|
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
£273.86
£228.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q5953-67901
|
B0773
|
CR324A
|
Q5949X
|
C13S050147
|
Q1339A
|
| Manufacturer |
HP
|
Olivetti
|
HP
|
HP
|
Epson
|
HP
|
| Printing colours |
Magenta
|
Magenta
|
N/A
|
Black
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
Olivetti
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
| Colour |
N/A
|
magenta
|
no color
|
black
|
magenta
|
black
|
| Capacity |
N/A
|
10000.00
|
N/A
|
6000.00
|
8000.00
|
18000.00
|





