We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 18K pages/5% for HP LaserJet 4300
SKU
Q1339A
£273.86
£228.22
In stock
0 available
SKU: Q1339A
EAN: 8087361854246
39A Black Original LaserJet Toner Cartridge39A Black Original LaserJet Toner Cartridge
- HP printing supplies features make HP 39A Black LaserJet Toner Cartridges with Smart Printing Techology very easy to order, install, manage and maintain. These supplies offer an added measure of control and convenience to everyone in the office.
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 18000.00 |
| Colour | black |
| SKU | Q1339A |
| EAN | 8087361854246 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Large, medium and small business users requiring fast, high-quality, reliable network and workgroup printing.
The HP 39A Black LaserJet Toner Cartridges offer great print quality, reliable performance and easy-to-use design. These longer-lasting toner cartridges are designed together with your HP printer for crisp, sharp results every time.
The HP 39A Black LaserJet Toner Cartridges offer great print quality, reliable performance and easy-to-use design. These longer-lasting toner cartridges are designed together with your HP printer for crisp, sharp results every time.
Compatible Printers: HP LaserJet 4300 DTN, HP LaserJet 4300 N, HP LaserJet 4300 DTNS, HP LaserJet 4300 TN, HP LaserJet 4300, HP LaserJet 4300 DTNSL
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 18000 pages |
| Compatibility | HP LaserJet 4300 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | Q1339A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| HP segment | Home |
| Total amount of recycled materials used for making | 16% |
| Pallet size (EU) | 1155 x 768 x 1065 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 33 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 385 mm |
| Depth | 192 mm |
| Height | 312 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 385 mm |
| Package height | 312 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1155 x 960 x 1074 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 192 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Package width | 385 mm |
| Package height | 312 mm |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | Q1339A |
| Pallet size (EU) | 1155 x 768 x 1065 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Compatibility | HP LaserJet 4300 |
| Total amount of recycled materials used for making | 16% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 16% |
| Pallet size (EU) | 1155 x 768 x 1065 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1155 x 960 x 1074 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 165 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 140 kg |
| Pallet size (EU) | 1155 x 768 x 1065 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1155 x 960 x 1074 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
£273.86
£228.22
|
Popular
HP Q7516A/16A Toner cartridge black, 1...
£308.08
£256.73
|
Hot Product
HP Q7553X/53X Toner cartridge black, 7...
£252.06
£210.05
|
Recommended
Lexmark 64016HE Toner cartridge black...
£250.75
£208.96
|
Bestseller
HP Q5951A/643A Toner cartridge cyan, 1...
£339.62
£283.02
|
Lexmark 64016SE Toner cartridge black...
£284.54
£237.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q1339A
|
Q7516A
|
Q7553X
|
64016HE
|
Q5951A
|
64016SE
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
HP
|
Lexmark
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Coverage |
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
cyan
|
black
|
| Capacity |
18000.00
|
12000.00
|
7000.00
|
21000.00
|
10000.00
|
6000.00
|





