We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B82L1AE/302/304 Printhead cartridge multi pack black + color 120pg + 100pg Pack=2 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP DeskJet 3639, HP DeskJet 3760, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP Envy 5030 All-ln-One, HP OfficeJet 3831, HP DeskJet 2623, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 3720 Series, HP Envy 4520 Series, HP DeskJet 1112, HP OfficeJet 3833, HP DeskJet 2632, HP OfficeJet 4650, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP DeskJet 2100 Series, HP DeskJet 3720 blue, HP DeskJet 2621, HP DeskJet 3631, HP OfficeJet 4650 Series, HP OfficeJet 5230, HP DeskJet 3630 Series, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 3636, HP Envy 5052 All-ln-One, HP DeskJet 3730, HP OfficeJet 4655, HP DeskJet 3732, HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP DeskJet 3638, HP DeskJet 3637, HP DeskJet 2600, HP DeskJet 3632, HP OfficeJet 3838, HP DeskJet 2136, HP OfficeJet 3832, HP OfficeJet 5232, HP DeskJet 3633, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 1110, HP OfficeJet 3834, HP DeskJet 3730 Series, HP DeskJet 2134, HP OfficeJet 4657, HP DeskJet 3764, HP DeskJet 2633, HP DeskJet 2622, HP DeskJet 3634, HP DeskJet 3750 Series, HP OfficeJet 3836, HP DeskJet 2634, HP Envy 5010 All-ln-One, HP DeskJet 2630 Series, HP OfficeJet 3800 Series, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP DeskJet 2620, HP Envy 5034 All-ln-One, HP DeskJet 3630, HP Envy 5055 All-ln-One, HP DeskJet 2620 Series, HP OfficeJet 4654, HP DeskJet 3635, HP DeskJet 3720, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP OfficeJet 3830, HP DeskJet 3735, HP Envy 5000 Series, HP DeskJet 3750, HP OfficeJet 3835, HP Envy 5032 All-ln-One, HP OfficeJet 4658, HP DeskJet 3762, HP DeskJet 3733, HP DeskJet 2630, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP OfficeJet 5200 Series, HP DeskJet 3720 seagrass, HP OfficeJet 5220, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP Envy 5020 All-ln-One, HP DeskJet 3760 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Twin pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139719, 199764139726, 199764139733, 199764139740, 199764139757 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139719; (30B) 199764139726; (LS1) 199764139733; (LS2) 199764139740; (LS3) 199764139757 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Weight | 110 g |
| Height | 170 mm |
| Depth | 38 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139719, 199764139726, 199764139733, 199764139740, 199764139757 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139719; (30B) 199764139726; (LS1) 199764139733; (LS2) 199764139740; (LS3) 199764139757 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 45 pc(s) |
| Pallet gross weight | 140.2 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 kg |
| Case or master carton quantity | 24 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 369 x 271 x 192 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet weight (imperial) | 140.2 kg (309.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.58 kg (7.9 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B82L1AE/302/304 Printhead cartridge...
£39.42
£32.85
|
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
Bestseller
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
Popular
HP Q7582A/503A Toner cartridge yellow,...
£46.02
£38.35
|
Hot Product
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£48.58
£40.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B82L1AE#LS1
|
Q7583A
|
C9722A
|
C9364EE
|
Q7582A
|
C8765EE
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
Yellow
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Supply type |
Twin pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
HP
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
black color
|
magenta
|
yellow
|
black
|
yellow
|
black
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
N/A
|
11.00
|
| Capacity |
N/A
|
6000.00
|
8000.00
|
420.00
|
6000.00
|
480.00
|





